воскресенье, 31 марта 2013 г.

Virtuaalmaailmad - Lineage



Virtuaalseks maailmaks ma tahan rääkida kõige kuulsam mängist Lineage II. Alates 2000 aastast, paljud õpilased olid selles maailmas rohkem kui õpisid koolis. Miks?
Vastus on väga lihtne. Suhtlemine + paindlik iseloomu areng + tohutu mandril paljude huvitavate kohtadega . Alguses saad valida avataari. Tema riided, näo kuju, rassi ja suund (sõdalane või trikimees). Siis kogu mäng koosneb sündmustest, mille eesmärk on avataari areng. Lisaks see on online mäng, ja mõned mängijad loovad grupi. Paljud mängijad teevad rühmad, grupid - gild ja gild - liite. Kogu grupp hoolitseb iga mängija eest. Näiteks, kui vaenulik grupp tappis  teise gruppi mängijat, võib olla sõda selle gruppide vahel. Keskkond on väga suur. Nii suur, et jooksmine ühest otsast teisele võtab 40 minutit. Maailm on väga elav ja on täis taimi ja loomi. Uues versioonis on võimalus alustada virtuaalset suhte, osta lemmiklooma,  kodu, gruppid saavad osta lossi. Et avaari areneda, tuleb koletisi tappa gruppis. Mandril on väga tugevad koletised, ja selleks et tappa teda, nõuab kuni 300-400 mängijat ühes kohas ja samal ajal. See on väga globaalne ja oluline sündmus mängu raames, mis valmistuvad mitu kuud. Valmistatakse selle sündmuse reklaami, mõeldakse strateegia, jagatakse mängijat rühmadesse. Mäng on tugevalt sõltuvust, nii et raske minna tagasi reaalsusesse.






воскресенье, 24 марта 2013 г.

Märgendamine ja folksonoomia

Wikipeedia viitega nimetus Folksonoomia tänendab mediamatrjalide gruppeerimine (video, fotod, muusika) ja selle matejalide otsimine tagide alusel. See grupeerimise tüüp toimus võrgukogukonnas, kus suvalised inimesed jagavad oma infoga. Et kunagi klassifitseerida seda infot, nad panevad mingi metainfo, mille nimetati tagina. 

Heaks näiteks foksonoomiast on www.last.fm. See on muusikate jagamise veebisait. Kui päris palju inimesed kasutavad mingit sarnast sõna muusikagruppi kirjeldamiseks, siis see sõna muutub automaatiliselt tegina. Sellel juhul mõned inimesed seotavad muusikagruppi selle tagiga ja saavad kiiresti otsida oma muusikat.

Halvaks näiteks foksonoomiast on www.twitter.com . Esimene kord, millal hakkasin kasutama twitteri, ei saanud aru üldse tagimise süsteemi. Täpsem twitteri sõnumid võib otsida tagide sisestamise kaudu, ja algaja jaoks arusaamatu, kuidas otsida, sest alati tahaks leida kiiresti täpset infot sündmust, aga twitteris ei jõuda lugeda infot. Teiste sõnaga seal on vähe tegelikult kasuliku infot.

воскресенье, 17 марта 2013 г.

Wiki-maailm

6. nädala ülesanne: Oletagem, et ühel päeval heliseb telefon ja toru otsas on Wikipedia looja Jimbo Wales küsimusega: "Kuidas võiks Wikipediat veelgi paremaks teha?" Mida talle vastata? Mõtted tuleks jällegi ajaveebi kirjutada.

Tänaseks Wikipedia on populaarseim teenus, kus võiks otsida mingi kasulikku infot ja oleks kindel, et see inormatsioon on tõeline. Arvan, et Wikipedia tegi oluliseim asju, mis üldse võib teha. Praegu iga inimene võib kasutada Wikipediat tasuta, ei ole vaja mingi privileegiat või autoriseerida, et lugeda ja otsida seal. Suur kiitus Wikipedia loojale selle eest. Aga tehnoloogia areneb maailmas ja ainuke osa, mu arus, mis võib paraneda Wikipedias, see on tehnoloogiline pool.  

Esiteks tahaks näha, et wikipeedia oleks populaarsete teenuste integreerimine (nt. Facebook, Twitter) inimistele, kes tahaks kirjutada või muuta artikleid. Kuulsin, et koolis oli testimine ja kõik õpilased kirjutasin Wikipediast maha, sest seal on kogunenud kõige vajaliku info ühes kohas. Aga õpetaja muutis seda artikli autoriseerimata ja kirjutas seal. „Õpelased, mõelge iseseisvalt”. J.
Sellel juhul tahaks alati näha millal ja kes muudab artikleid. 

Teiseks võiks lisada rohkem võimakusi visuaal materjalide lisada (video, muusika, rohkem pilti), et artiklide aru saamine paraneks. 

Kokkuvõttes tahaks öelda, et inimistel tuleb alati otsida infot ja otsida kiiresti ja täpselt seda, mis on vaja. Seepärast mõistlikum hakkama fintseerima ja areneda sarnaseid teenuseid riigist, et poleks olukorda, millal looja tahaks piiritleda või üldse sulgeda seda ressursi.